Leczenie kanałowe

Leczenie kanałów korzeniowych jest konieczne gdy choroba zęba-próchnica przekroczy granicę twardej tkanki zęba zębinę i dostanie się do miazgi zębowej. Wtedy rozwija się stan zapalny, bakterie przenikają wgłąb kanałów korzeniowych a nawet poza  korzeń do ozębnej i kości. Rozwijający się stan zapalny powoduje silny ból , a na zdjęciu rentgenowskim widoczne są zmiany w kości przy wierzchołkach korzeni.

W trakcie leczenia kanałowego trzeba dokładnie usunąć całą zakażoną miazgę, przepłukać specjalnymi płynami dezynfekującymi, a następnie wypełnic kanał szczelnie gutaperką za pomocą systemu ciepłej gutaperki  ( System B, BeeFill)

Kanały korzeniowe są bardzo wąskie i leczenie ich odbywa się przy użyciu przyrządów optycznych lup Surgitel)i mikroskopu ( Labomed).

Do opracowania wąskich kanałów korzeniowych używamy nowoczesnych aparatów(VDW Reciproc) i narzędzi  niklowo-tytanowych obrotowych (Mtwo. Reciproc. Bio Race). Długość kanału zawsze sprawdzana jest za pomocą endometru ( ZX Tri Auto) oraz za pomocą zdjęć rentgenowskich.

Leczenie kanałowe przeprowadzamy w znieczuleniu oraz z użyciem koferdamu ( osłony dla zęba i jamy ustnej pacjenta).

Wiedza o  metodach  leczenia kanałowego jest stale zgłębiana przez lekarzy CENTERDENT na licznych szkoleniach i  przynależnością  do Polskiego Towarzystwa  Endodontycznego ( www.endodoncja.pl).